Powrót do listy artykułów

14 lutego 2023

Ile powinna wynosić temperatura wody w basenie ?

Temperatura wody w basenie jest ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczną i przyjemną kąpiel. Optymalna temperatura wody w basenie może się różnić w zależności od wieku i aktywności pływaków. Dla dorosłych idealna temperatura basenu wynosi zwykle od 26°C do 29°C . Ten zakres temperatur gwarantuje, że pływacy czują się komfortowo i nie są narażeni na przegrzanie lub hipotermię. Ponadto ważne jest regularne sprawdzanie równowagi chemicznej basenu, aby upewnić się, że można w nim bezpiecznie pływać.

 

Jaka jest idealna temperatura wody w basenie?

Temat optymalnej temperatury wody w basenie warto rozpocząć od tego, że będzie się ona różniła od typu basenu i przeznaczenia. Inną wartość powinien mieć basen skierowany do użytku przez sportowców, a inny ten do celów rekreacyjnych. Kiedy temperatura wody w basenie wynosi 27°C, mówi się, że jest komfortowa do użytku. Ogólnie przyjęta norma mieści się jednak w przedziale 26-30°C, natomiast jeśli chodzi o baseny prywatne, jest to uzależnione od indywidualnych preferencji użytkowników. 

 

Kąpieliska użytku publicznego są jednak objęte regulacjami, zawartymi w Wymaganiach Sanitarno-Higieniczne dla Krytych Pływalni. Są one opracowane przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie regulacji obowiązujących w Światowej Federacji Pływackiej. Według wspomnianych zasad temperatura w basenie sportowym powinna mieć między 27, a 28°C, w basenie rekreacyjnym 30-32°C, a w jacuzzi oraz brodziku 32-36°C.

Zadajesz sobie pytanie, dlaczego temperatura wody w basenie jest tak bardzo ważna? To przede wszystkim kwestia komfortu – w końcu większość nas nie lubi marznąć w wodzie. Jeśli temperatura wody jest stanowczo niższa od normy, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do szoku termicznego osoby, która z niej korzysta. Zbyt wysoka temperatura także nie jest korzystna dla osób przebywających w wodzie. W takich przypadkach może sprawić uchwycenie ciepła ciała, co prowadzi do skurczu mięśni. Choć skurcz nie wydaje się sytuacją zagrożenia, to dla osoby przebywającej w wodzie może okazać się naprawdę niebezpieczny.

 

Temperatura wody w basenie sportowym?

Temperatura wody w basenie sportowym powinna być chłodniejsza o kilka stopni od tej w basenie rekreacyjnym. Dlaczego? Ponieważ podczas pływania sportowego pływak męczy się, a tym samym jego ciało staje się cieplejsze, podobnie jak w przypadku każdego innego treningu. Dlatego też osoby po dużej aktywności fizycznej inaczej odczuwają temperaturę wody i nie jest im zimno podczas pływania. Dzięki temperaturze mieszczącej w okolicy 28 stopni treningi są bardziej efektywne. Taka też temperatura wody jest na basenie Ruda w Rudzie Śląskiej gdzie odbywają się nasze zajęcia nauki i doskonalenia pływania. Podczas zawodów obniżana jest natomiast do 27 stopni. 

 

Temperatura wody w basenie dla dzieci?

Kąpiel z dziećmi rządzi się swoimi prawami, w końcu komfort i bezpieczeństwo maluchów to priorytet. Coraz więcej rodziców decyduje się na naukę pływania dzieci od pierwszych miesięcy jego życia. Niemowlęta do ok. 6-12 miesiąca życia nie są jeszcze w stanie regulować temperatury swojego ciała, dlatego intensywniej odczuwają zimno niż osoby dorosłe. Optymalną temperaturą wówczas jest woda ok. 33°C. Należy jednak bacznie obserwować, w jaki sposób dziecko reaguje na konkretną ciepłotę wody. Zimna woda może wywołać w nim niepotrzebny stres. Jeśli odwiedzasz pływalnie, pamiętaj, iż do 5 roku życia temperatura powyżej 37,7 °C są dla maluchów nieodpowiednie, dlatego unikaj przebywania w jacuzzi.

 

Jak wynika z powyższego artykułu, temperatura wody w basenie ma większe znaczenie niż nam się wydaje. To oczywiście kwestia komfortu, ale także bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Zajęcia prowadzone przez naszych instruktorów odbywają się w Rudzie Śląskiej na basenie, który wyposażony jest w instalację uzdatniania wody oddzielną dla każdej z niecek. Zastosowano zamknięty system uzdatniania z przelewem czynnym. Jego zaletą jest utrzymywanie lustra wody w idealnej czystości. 

Design and implementation: biuro.desigmo@gmail.com

Copyright © 2022 Szkoła Pływania Lena, wszelkie prawa zastrzeżone