Powrót do bloga

24 lipca 2023
trener pływania szkoła pływania lena

Ile czasu potrzeba, by nauczyć się pływać?

To ile trwa nauka pływania zależy od wielu czynników jak częstotliwość uczęszczania na basen, długość trwania lekcji, indywidualne predyspozycje, miejsce nauki pływania i warsztat trenerski instruktora / trenera pływania jak również tego jaki stopień zaawansowania pływania chcemy finalnie osiągnąć. Najważniejsze jest, abyś uczył/a się dokładnie nabierając prawidłowe nawyki ruchowe co gwarantuje Szkoła Pływania Lena.

 

Jedna jednostka lekcyjna w tygodniu zdecydowanie pozwala nauczyć się pływać. Jednak w pływaniu sprawdza się zasada: im częściej, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że mamy uczyć się każdego dnia w tygodniu. Gdy jesteśmy zbyt zmęczeni istnieje ryzyko, że dane ćwiczenia będziemy wykonywać mniej dokładnie. Każdy jest inny, ma różna sytuację finansową i dysponuje daną ilością czasu wolnego.

 

Nauka pływania podzielona na kilka etapów:

 

1. Zapoznanie się z wodą: Pierwszy krok to nauczenie się komfortowo przebywać w wodzie. To może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od poziomu komfortu z wodą i podejścia do niej.

2. Nauka oddychania: Następnie skupiamy się na nauce odpowiedniego oddychania podczas pływania. To ważny krok dla zachowania bezpieczeństwa i efektywności w wodzie. Wymienione umiejętności wpływają na rozluźnienie się i pewność kursanta w wodzie oraz stanowią podstawę do wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń.

3. Nauka podstawowych stylów: Następnie uczymy podstawowych stylów pływania, takich jak kraul, grzbietowy, żabka, i delfin. Czas potrzebny na opanowanie tych stylów może być różny w zależności od osoby.

Styl grzbietowy-Jest to styl, od którego zazwyczaj zaczyna się naukę pływania. Wynika to z tego, że pływanie na plecach jest dla nas bardziej naturalne. Reasumując, oddychamy nad powierzchnią wody i poruszamy się naprzemienną pracą nóg i ramion tak, jak to robimy na lądzie. Ponadto pływanie stylem grzbietowym ma świetny wpływ na poruszanie się kraulem. Te dwa sposoby pływania, nazywane są stylami długiej osi. Oznacza to, ze zarówno w kraulu jak i stylu grzbietowym rotacja tułowia zachodzi wokół długiej osi biegnącej przez kręgosłup, szyję i czubek głowy. W związku z tym pływanie na plecach często jest zalecane przez lekarzy z uwagi na to, że wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe a odciąża odcinek szyjny i lędźwiowy.

Styl dowolny (kraul) - Nauka pływania stylem dowolnym trwa dłużej niż stylem grzbietowym. Wynika to z tego, że czynności oddechowe zachodzą w wodzie. W związku z tym styl dowolny stanowi dla nas większe wyzwanie jeśli chodzi o naukę pływania i jest mniej naturalny. Należy również zaznaczyć, że styl dowolny to najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób poruszania się w wodzie. Dlatego nauka pływania kraulem jest trudna ale przynosi wiele satysfakcji.

4. Rozwinięcie techniki: Po opanowaniu podstawowych stylów, można pracować nad doskonaleniem techniki, co wymaga czasu i praktyki.

5. Nauka zaawansowanych stylów: Dla tych, którzy chcą podnieść swój poziom pływania, można nauczyć się bardziej zaawansowanych stylów, takich jak motylkowy, czy styl klasyczny. To może zająć znacznie więcej czasu i wysiłku.

Styl klasyczny (żabka) -  Kursanci uczą się pływać żabką w trzeciej kolejności. Spowodowane jest to tym, że praca nóg w stylu klasycznym jest zupełnie inna niż w kraulu, czy stylu grzbietowym. Reasumując, ucząc się równolegle kraula z żabką jest wysokie prawdopodobieństwo, że nabędziemy złe nawyki w pracy nóg. Dodatkowo należy wspomnieć, że w innych krajach są różne systemy nauki pływania i odmienna kolejność nauczania stylów pływackich.

Styl motylkowy (delfin) - uczymy na końcu, gdyż wymaga zaawansowanych umiejętności pływackich. W związku z tym umiejętności, które nabywamy w trakcie nauki wcześniejszych stylów pływackich dadzą nam świetną podstawę do nauki pływania motylem. W szczególności w tej sytuacji okaże się pomocny styl klasyczny – żabka. Dzieje się tak, ponieważ styl motylkowy powstał na podstawie modyfikacji stylu klasycznego. Ponadto oba sposoby pływania nazywane są stylami krótkiej osi, symetrycznymi. Nauka pływania stylem motylkowym wbrew pozorom może okazać się przyjemna i dać wiele satysfakcji.

6. Doskonalenie kondycji: Ostatni etap to rozwijanie swojej kondycji fizycznej i wytrzymałości, aby móc pływać na dłuższe dystanse i kontrolować swoje umiejętności w wodzie.

 

Ogólnie rzecz biorąc, nauka pływania może zająć od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od poziomu zaawansowania, regularności treningów i zaangażowania uczącej się osoby. Ważne jest, aby być cierpliwym, poświęcić czas na treningi i korzystać z porad doświadczonej kadry Szkoły Pływania Lena, co przyspieszy proces nauki i poprawi technikę.

 

Reasumując, nie sztuką jest nauczyć się tak, aby pokonać 25 m walcząc o oddech. Sztuką jest pływać poprawnie technicznie, znać wiele ćwiczeń doskonalących dane style, być zaznajomionym ze sprzętem pływackim i mieć z tego prawdziwą radość i satysfakcje 🙂

 

Design and implementation: biuro.desigmo@gmail.com

Copyright © 2022 Szkoła Pływania Lena, wszelkie prawa zastrzeżone