Powrót do bloga

02 marca 2023

Czepek na basen – jaki wybrać?

Co to czepek?

 

Czepek jest jedną z podstawowych rzeczy, które powinny znaleźć się w twoim wyposażeniu, jeśli uczęszczasz lub chcesz zacząć uczęszczać na basen. Mimo iż dla bardzo wielu osób jego zakładanie jest dość uciążliwe i denerwujące, warto się poświęcić, gdyż zalety, jakie płyną z jego zastosowania jest naprawdę bardzo wiele!

Przede wszystkim należy podkreślić, iż czepek chroni włosy oraz skórę głowy przed szkodliwym działaniem chloru zawartego w wodzie. Co istotne, w obecnym czasie większość pływalni wprowadza obowiązek noszenia czepka, więc tak naprawdę jest on obligatoryjny!

 

Jaki czepek wybrać do pływania?

Przy wyborze odpowiedniego czepka warto mieć na uwadze szczególnie materiał, z którego jest on wykonany, przede wszystkim ze względu na fakt, iż na rynku w obecnym czasie można znaleźć różne opcje, które oferują nowoczesne czepki między innymi dodatkowe miejsce pozwalające ukryć długie włosy.

 

Oczywiście rzecz jasna, iż są to czynniki, które poprawiają komfort użytkowania, aczkolwiek w głównej mierze i tak zależy on właściwie dobranego rozmiaru oraz rodzaju materiału, z którego zaprojektowany jest dany czepek! Asortyment jest dość bogaty i urozmaicony, wśród najczęściej wybieranych wymienić można:

 • czepek silikonowy – zapewnia skuteczną ochronę przed zamoczeniem włosów, ponieważ bardzo dobrze przylega do skóry, odznacza się grubością oraz trwałością. Nie zaleca się suszenia tego rodzaju czepków na słońcu, bowiem materiał z czasem może zacząć pękać!
 • czepek lateksowy – ma bardzo podobne właściwości do silikonu, jednakże warto dodać, iż lateksowe czepki są nieco lżejsze od silikonowych. Dzięki właściwościom przepuszczającym powietrze zapewnia skórze głowy właściwą temperaturę
 • czepek lycrowy– wyróżnia się rozciągliwością materiału, łatwy w zakładaniu i zdejmowaniu, największe zastosowanie znajduje wśród osób uczulonych na lateks, jedynym minusem tego typu czepków jest brak ochrony przed kontaktem z wodą
 • czepek poliestrowy lub bawełniany – jest to doskonała propozycja dla osób, które pragną uniknąć efektu ciągnięcia włosów
 • czepek powlekany – posiada właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem chloru a wygodny materiał umożliwia wygodne zakładanie.

 

Dlaczego warto zakładać czepek na głowę? – Główne zalety

 

Powinieneś wiedzieć, że warto używać czepka nawet w sytuacji, kiedy na basenie nie ma takiego obowiązku, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu dbasz zarówno o zdrowie swoje, jak i innych, oraz nie zanieczyszczasz wody w basenie. Wśród głównych zalet stosowania czepka na basenie można wymienić:

 • Czepek skutecznie chroni włosy przed wodą – czy wiesz, że jest to ochrona nie tylko przed chlorem? Bowiem czepek chroni również włosy przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w wodzie.
 • Czepek w pewnym stopniu ogranicza wlewającą się wodę do uszu – w szczególności dotyczy to osób, które mają problemy ze słuchem.
 • Czepek trzyma włosy- bardzo wiele osób z długimi włosami ceni sobie stosowanie czepka, bowiem nie muszą używać gumki do włosów.
 • Czepek zmniejsza opór wody.

 

 

Czy na basenie musimy posiadać czepek, czy jest to wymagane?

 

Duża część osób zadaje sobie pytanie, czy czepek na basenie jest wymagany? Odpowiedź brzmi- Tak lub Nie, bowiem tak naprawdę jest to uzależnione od danego basenu. Należy pamiętać, że to od właścicieli obiektu oraz przyjętego regulaminu zależy czy trzeba będzie pływać w czepku! Najczęściej wygląda to następująco:

 • regułą jest, iż na basenach krytych stosowanie czepka jest obowiązkowe, aczkolwiek w razie wątpliwości można dopytać obsługi basenu
 • na basenach odkrytych takich jak: publiczne kąpieliska, termy oraz kompleksy rekreacyjne nie ma takiego obowiązku
 • jeśli chodzi o parki wodne, rządzą się one swoimi prawami i najczęściej również nie wymagają stosowania czepka.

W przypadku basenu Ruda w Rudzie Śląskiej gdzie odbywają się nasze zajęcia nauki i doskonalenia pływania, czepek jest obowiązkowy.

 

 

Jaki czepek będzie najlepszy?

 

Bardzo istotne jest, aby wybrać odpowiedni czepek, przede wszystkim ze względu na fakt, iż prawidłowo dobrany stanowi on własność tylko jednej osoby, ma to duże znaczenie w aspekcie higieny oraz ze względu na sposób jego używania.

Podczas zakupu czepka warto mieć na uwadze, aby dobrze przylegał do skóry, aczkolwiek nie powinien zbyt przesadnie jej uciskać! Prościej mówiąc czepek na basen musi być w takim stopniu komfortowy, by podczas pływania nie sprawiał problemu, natomiast po zakończeniu pływania zaleca się, aby spłukać go zimną wodą. Poprzez takie rozwiązanie zostaną wyeliminowane ewentualne środki chemiczne oraz zanieczyszczenia!

 

 

Czepek dla początkującego i profesjonalisty – podstawowe różnice

 

Najlepszym wyborem dla osób początkujących jest czepek silikonowy, gdyż jest dość trwały oraz dobrze przylega do skóry głowy, również jego cena nie jest zbyt wygórowana.

Wraz ze wzrostem umiejętności pływackich można go wymienić na inny, bardziej funkcjonalny, natomiast w przypadku osób doświadczonych, profesjonalistów zaleca się czepki neoprenowe, przede wszystkim ze względu na zastosowane materiały, z którego są wykonane. Tego rodzaju czepek zaprojektowany jest z wysokiej jakości materiału, który doskonale zmniejsza opór wody, najczęściej znajduje zastosowanie podczas pływania na otwartej wodzie.

 

 

Czepek na basen – Ranking, Cena

 

Ile kosztuje czepek na basen? Podstawowy czepek na basen kupimy już nawet za 5 zł, jednak nie należy od niego oczekiwać świetnej jakości. Czepki silikonowe lepszej jakości to koszt ok. 50 zł. Jeśli szukasz czepka na basen i nie masz za bardzo pomysłu gdzie  szukać. Sprawdź poniższe linki do najlepszych sklepów, które posiadaj w swojej ofercie sprzęt pływacki:

 

Design and implementation: biuro.desigmo@gmail.com

Copyright © 2022 Szkoła Pływania Lena, wszelkie prawa zastrzeżone